Group 11 grand final team lists | Hot ‘Pies to swoop on Fish bowl

UP TOP: Former Forbes flier Jesse Wighton has been named for Dubbo CYMS ahead of the 2018 Group 11 grand final at Dubbo.
UP TOP: Former Forbes flier Jesse Wighton has been named for Dubbo CYMS ahead of the 2018 Group 11 grand final at Dubbo.

GRAND FINALS at Apex Oval, Dubbo:

Sunday, September 9.

LEAGUE TAG

PARKES SPACECATS versus WESTSIDE RABBITOHS – kick-off at 10am:

SPACECATS: 1 Sally Dwyer, 2 Peta Fagan, 3 India Draper, 4 Ash Ward, 5 Jacqui Simpson, 6 Cass Ward, 7 Tyannua Goolagong, 8 Erin Dwyer, 9 Daisy Burns, 10 Lauren Chester, 11 Paige Hay, 12 Chloe White, 13 Hannah Noakes, 14 Emeline Lavaka, 15 Hannah Kelly, 16 Haylee Wakefield, 17 Beth MaGill, 18 Ebony Hunter, 19 Alice Maier.

COACH: Joe Spicer.

RABBITOHS: 1 Daniella Frail, 3 Natasha Fuller, 4 Sabrina Fernando, 5 Jayden Hunt, 6 Alicia Frail, 7 Tarlee Roberts, 8 Lucille McGuinness, 9 Madison McGuinness, 10 Brigette Fernando, 11 Charmain Cook, 15 Hailey Andrews, 16 Mia Anderson, 17 Tessa Fahey, 20 Madelyn Towney, 29 Litisha Boney, 30 Nicole White-Barber.

COACH: Col Fuller.

REFEREE: Justin Walker.

RESERVE GRADE

DUBBO CYMS versus MACQUARIE RAIDERS – kick-off at 11.30am:

CYMS: 1 Kaide Rapley, 2 Trent Spears, 3 Nick Karydis, 4 Williame Turuva, 5 Corey Drew, 6 Mark Kilby, 7 Matt Toole, 8 Lee Price, 9 Jackson Bonham-Phair, 10 Nick Wilson, 11 Peter Karydis, 12 Jack Kempston, 13 Hewett Haycock; Bench: Tyrone Hall, 15 Luke Taylor, 16 Luke Wrigley, 19 Thomas Clow, 21 Harry Kempston, 22 Ben Thornton.

COACH: Joel Rapley, Nick Wilson.

RAIDERS: 1 James Pomfret, 2 Ted Ebsworth, 3 Caden Gordon, 4 Luke Taylor, 5 Jake Grady, 6 Chris Daley, 7 Craig McLean, 8 Tim Allan, 9 Sam McDermott, 10 Peter Miller, 11 Layne Searle, 12 Hayden Chapman, 13 Jacob Phillips; Bench: 14 Tom Brisbane, 15 Angus McGinnis, 16 Madison Reynolds, 17 Blake Frost, 18 Apisai Lomani, 19 Caleb Duncan, 20 Robert Freeman, 21 Ash Conn, 22 Anthony Egan.

COACH: Tim Allan.

REFEREE: Daniel Thornton.

UNDER 18s

FORBES MAGPIES versus DUBBO CYMS – kick-off 1.15pm:

MAGPIES: 1 Charlie Staines, 2 Bradley Clifton, 3 Kristian Markwort, 4 Dennis Spathis, 5 Tom Maguire, 6 Toby Hurford, 7 Tom Toohey, 8 Luke Evans, 9 Campbell Woolnough, 10 Tom Hopkins, 11 Iszac Bell, 12 Kyle McClenahan, 13 Aaron Mawhinney; Bench: 14 Jack Hartwig, 15 Mitchell Rubie, 16 Tom Phillips, 17 Ray Towney, 18 Jake Shaw, 19 Sean Towney, 20 John Azzi.

COACH: Jason Kennedy.

CYMS: 1 Harry Blake, 2 Sam Thompson, 3 Kenny Johnson, 4 Aiden Lake, 5 Tobias Dries, 6 Matt Burton, 7 Jordi Madden, 8 Joe Clarke, 9 Paddy Haycock, 10 Todd Deveigne, 11 Tom Stimpson, 12 Kobi Wilson (c), 13 James Carter; Bench: 14 Sullivan Haycock, 15 Jarrod Peachey, 16 Colby Peckham, 17 Jed McIntosh, 18 Zarrin Galea, 19 Jack Allen.

COACH: Bernard Wilson.

REFEREE: Mick Medlin.

FIRST GRADE

DUBBO CYMS versus FORBES MAGPIES – kick-off 2.30pm:

CYMS: 1 Brad Pickering, 2 Matt Burton, 3 Jyie Chapman, 4 Jesse Wighton, 5 John Grey, 6 Alex Bonham, 7 Bayden Searle, 8 Jarryn Powyer, 9 Wade Kavanagh, 10 Nick Harvey, 11 Alex Ronayne, 12 Corey Cox, 13 Lincoln Kavanagh; Bench: 14 Billy Sing, 15 Hamish Astill, 16 Shaquille Gordon, 17 Jordan Reynolds.

COACH: Tim Ryan.

MAGPIES: 1 Charlie Staines, 2 Ponipate Musunrmasi, 3 Richard Fiu, 4 Ethan Gaffney, 5 Jarred Tyack, 6 Mitchell Burke, 7 Farren Lamb, 8 Benjamin Robinson, 9 Hayden Bolam, 10 Ben Maguire, 11 Traie Merritt, 12 Bradley McMillan, 13 Jake Grace; Bench: 14 Jaiden Burke, 15 Mosese Qionimacawa, 16 Jake Haddrill, 17 Dennis Spathis.

COACH: Cameron Greenhalgh.

REFEREE: Simon Hartas.