Dubbo Junior Soccer’s premier day of days will roll out at the Lady Cutler fields tomorrow with the playing of grand finals in age divisions from under-10s through to under-17s.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Two divisions in the under-10s will kick-start the day at 9am leading through to the under-17s at 3pm.
Westside Panthers have the biggest representation of teams with five - including a local derby in the under-11s between Panthers and Reds at 10am.
It’s also been a great season for Wellington with two teams in under-14s and 17s.
Overall the winter season of sport has been good for Wellington. They had a team in the junior rugby grand finals last weekend at Forbes and on Sunday will be playing in the under-18s and first grade Group 11 rugby league premierships.
Dubbo Junior Soccer has been able to supply some team lists for the grand finals.
How some of the teams line-up
o Under-10s, division 1
South Dubbo Hurricanes: Logan Watmore, James Pearson-Toll, Lewis Bayliss, Aaron Boyle, Cody Taylor, Robin Hall, Liam McKittrick, Will Grant, Thomas Abra, Jacob Brunner, Luke Grey, Stephen Hunter, William Munn, Liam Duncan.
Power Rangers: Samuel Thompson, Charlotte Strahorn, Callum Hosking, James Peak, Daniel Duffy, Nicolas McGirr, Mathew Miller, Thomas Nelson, Dylan Stevenson, Cooper Hughes, Peter Harrison, Tayla Hill, Mitchell Spittles, Charlie Spora.
o Under-10s, division 2:
South Dubbo Wanderers Bulls: Hayden Lew, Lachlan Colbran, Finn Deverell, Roland Kelly, Toby Stewart, Georgia Porteous, Jacob Coggan, Thomas Oriel, Charlie Shadwell, Joseph Northill, Harry O’Leary, Mitchell Bourne, Thomas Dixon.
Westside Panthers: Not available.
o Under-11s
Westside Panthers: Not available.
Westside Red: Not available.
o Under-12s
SASS Strikers: Jesse Peacock, Jock Rice-Ward, Alex Langley, Jarrod Eisel, Nikea Goodwin, Mitchell Woodman, Angus Peters, Kobe Stimson, Rodney Tink, Cameron Kopp, Brendon Fisher, Samuel Head, Jasper Cooke, Jack Callan, Layton Johnson-McNeil.
Westside Panthers: Not available.
o Under-13s:
South Dubbo Wanderers Sharks: William Browne, Mahalia Watmore, Cameron Fielder, Aiden Bayliss, Adam Beale, Thomas Watmore, Nicolas Riley, Sabastian Fardell, Jaydon Hannaford, Justin Pickering, Bede Bourke, David Ferguson, Cayden McGrath, Blake Watmore.
Westside Panthers: Not available.
o Under-14s:
Dubbo RSL Tigers: Jayden Quayle, Matthew Burgess, Reuben Jackson, Michael Bender, Blake Galley, Nathan Coggan, Anthony Wopenka, Jack Busch, James Stewart, Jessie Bloink, Luke Millstead, Michael Ying Sing, James Rootes.
Wellington Warriors: Ngahla Talbot, Jack Thompson, Henry Redfern, Tom Redfern, Brad Bowman, Kayla Skelly, Emma Wykes, Jessica Fuller, Bradley McKnight, Ryan Goninan, Matt Dorin, Nick Trappett, Malina Skelly.
o Under-15s:
SASS Meteors: Caleb Russell, Samuel Brightman, Samuel Brander, Brody Austin, Angus Langley, Ben Lindner, Ryan Harper, James Burke, Dean Kardell, Blair Goodwin, Nicholas Chung, Brenden Rogers, Jamie Sharpe, Lucas Walker, Steven Sherlock.
Dubbo City Rangers: Joel Tongue, Jack Parker, Ryan Rooke, Nathan Ward, Kieran Passmore, Zachary Griggs, Joshua Archer, Claire Montgomery, Jake Taylor, Toby Knight, Adam Ross, Jakob Lewis, Tom Plummer, Kiel Zattin.
o Under-17s:
Wellington Warriors: Tyrone Evans, Liam Nicholson, Damien Wykes, Nicholas Forrest, Spencer Brien, Josh Lovegrove, Anthony Carmen, Jessica Kitch, Brandon Carter, Josh Moore, Troy Gerbach, Fletcher Mostyn, Cody Hannelly.
RSL Jaguars: Gareth Williams, Mitch Weber, James English, Caleb Watmore, Danielle Sykes, Andrew Buttsworth, Peter Tatnell, Alex Richardson, Brandon Eather, Jordan Adams, Josh Ward, Andrew Clark, Michael Davis, James Stewart, Matthew Burgess.